0
0

آموزش سئو 2024

1750 بازدید
آموزش سئو

آموزش سئو در وب سایت های زیادی وجود دارد اما هر کاربر با توجه به بودجه، زمان و نیاز خود اقدام به انتخاب محتوای خود در سایت ها میکند. ما در این مقاله به آموزش های سئو میپردازیم و برای شما انواع مختلفی از محتوا را آماده کرده ایم تا به راحتی بتوانید سئو را فرا بگیرید. 

آموزش صفر تا صد سئو رایگان 2024

چنانچه با سئو آشنایی ندارید از مقاله سئو چیست؟ میتوانید با سئو آشنا شوید. امروزه سئو برای شرکت ها بسیار پر اهمیت و تاثیر گذار است، پس با دانش کافی میتوان در این زمینه کسب درآمد مناسبی داشت و موفق بود. حال اینکه یادگیری اصولی سئو یک مسئله بسیار مهم است که افراد اگر به اشتباه آموزش ببینند موجب اتلاف وقت خود و عدم موفقیت در این حوزه میشوند. آموزش سئو در آکادمی پاراگراف مطابق با آخرین الگوریتم های گوگل انجام میشود.

یک سوال مهم که در ابتدا ذهن افراد را درگیر میکند این   است که سئو را باید از کجا شروع کرد؟ ابتدا درباره مفهوم سئو و تعاریف ابتدایی آن مطالعه کنید. در وهله دوم تحقیق و مطالعه در مورد مسائل پایه ای سئو است. مسائلی مانند سئو داخلی، سئو خارجی، سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و … در ابتدای یادگیری باید مطالعه شود.

سئو هر سال بروز میشود و الگوریتم های گوگل به صورت مداوم پیشرفت میکنند. ما در مجموعه پاراگراف آموزش ها را بر اساس مباحث و الگوریتم ها در سال 2021 منتشر میکنیم. برای مثال در سال اخیر گوگل ارزش بک لینک ها و Bounce rate را کاهش داد و موارد دیگری را مهمتر دانست. برای دریافت آموزش رایگان 0 تا 100 سئو 2023 مقالات سئو آکادمی پاراگراف را دنبال کنید.

چرا آموزش 0 تا 100 سئو آکادمی پاراگراف؟

در آکادمی پاراگراف ما کتاب هایی را برای علاقه مندان به کتاب، مقالات و دوره های آموزشی را تولید و منتشر کرده ایم که تمامی افراد با هر نوع محتوایی بتوانند آموزش ها را دریافت کنند. این دوره ها به صورت مستمر بروزرسانی می شوند و افرادی که در دوره شرکت کرده اند می توانند هرسال با الگوریتم ها و نکات جدید سئو آشنا شوند.

آموزش کامل سئو رایگان

در این قسمت قصد داریم به آموزش رایگان سئو بپردازیم. مباحث در این مقاله از پایه است و می توانید با مباحث اصلی سئو آشنا شوید. دانستن نکات پایه ای به شما در یادگیری سئو و نکات پیشرفته آن کمک خواهد کرد.

آموزش سئو از مبتدی تا پیشرفته

در ابتدا به تعاریف مفاهیم سئو می پردازیم.

سئو (Seo): سئو یا در اصل اس ای او مخفف Search engine optimization به معنای بهینه سازی موتور جستجو است. به اقداماتی که مدیر یک سایت جهت کسب جایگاه های اول در گوگل انجام میدهد را فعالیت های سئو میگویند.

سئو داخلی (On-page seo): به مجموعه اقداماتی که در داخل سایت انجام میشود تا به افزایش بازدید و کسب جایگاه های اول گوگل بیانجامد را سئو داخلی میگویند.

سئو خارجی (Off-page seo): کلیه اقداماتی که برای افزایش رتبه در خارج از سایت انجام میشود را سئو خارجی میگویند.

در قسمت های مختلف سایت ما میتوانید این آموزش های رایگان را به صورت صوتی، ویدئویی، کتاب دیجیتالی و متنی یافته و استفاده کنید.

کلمه کلیدی (Keyword): کلمه کلیدی دو تعریف مشخص دارد:

  1. عبارتی که توسط کاربر در موتور جستجو وارد میشود تا به نیاز خود برسد.
  2. عبارتی که محتوای سایت و صفحه ما در مورد آن تولید و ارائه میشود.

آموزش سئو داخلی

همانطور که گفته شد به اقداماتی که داخل سایت انجام می شود، سئو داخلی گفته می شود. تولید و سئو محتوا هم در سئو داخلی قرار دارد. لینک سازی داخلی، انتشار محتوا، بروزرسانی محتوا، بهینه سازی محتوا، طراحی صفحه اصلی و … مواردیست که در سئو داخلی انجام می شود.

پس از در نظر گرفتن پرسونای مخاطب باید محتوای خود را بر اساس کلمات کلیدی تولید کنید. تحقیق کلمات کلیدی در هنگام تولید محتوا یکی از مهمترین پروسه ها و فعالیت هاییست که باید انجام دهید. پس از انتخاب کلمه کلیدی و تولید محتوا، باید محتوای خود را بروزرسانی کرده و لینک سازی داخلی را انجام دهید. محتوای تولید شده نباید کمتر از 600 واژه باشد، اما در موضوعاتی خاص که فقط محتوایی وجود دارد شما می توانید محتوای کمتری را هم تولید کنید.

اگر در هر موضوع این سوال در ذهن شما ایجاد شد که تا چه حد محتوا تولید کنیم تا به جایگاه های مناسب برسیم! برای دانستن این که چه مقدار محتوایی در یک کلمه کلیدی نیاز دارید، کلمه کلیدی مورد نظر را در گوگل جستجو کنید. تصور کنید کلید واژه ما آموزش سئو رایگان است. با جستجو در گوگل و بررسی رقبای صفحه اول می توانید به صورت حدودی بدانید برای یک کلمه کلیدی چه میزان محتوا نیاز دارید. شاید برای کلید واژه آموزش سئو نیاز به 4 یا 5 هزار کلمه باشد.

یک محتوای خوب باید شامل تیتر های جذاب و بیانی کاربر پسند داشته باشد. محتوای کاربرپسند یعنی در نظر گرفتن پرسونای مخاطب و کلمات کلیدی درست، که منجر به بهینه سازی محتوا برای گوگل و کاربر شود.

 

کلمه کلیدی

به یادگیری مهمترین بحث در سئو میپردازیم. کلمه کلیدی مهم ترین موضوع در سئو است و به طور کلی سئو بر پایه همین کلمات کلیدی ارائه و بروز شد. انتخاب کلمه کلیدی مناسب یک مسئله مهم برای سایت است و نباید آن را ساده شمرد. اینکه در ابتدای راه روی کدام کلمات کلیدی تمرکز کنیم، ابتدا برای کدام کلمات هزینه کنیم و از یک کلمه کلیدی در چند صفحه استفاده نکنیم بسیار حائز اهمیت است. برای یادگیری بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله کلمه کلیدی چیست را مطالعه کنید.

کسب جایگاه در کلمات کلیدی بلند ساده تر و بهتر است. این نوع کلمات دقیق و با بازدهی بهتر هستند. کاربر میداند دقیقا چه چیزی را جستجو کند. یک کلمه کلیدی بلند شاید دفعات جستجو کمی داشته باشد اما تاثیر بسزایی در کسب جایگاه در کلمات کلیدی کوتاه تر دارد. دو کلید واژه آموزش سئو، آموزش رایگان سئو و آموزش صفر تا صد سئو رایگان در نظر بگیرید. به ترتیب از ابتدا کسب جایگاه برای این کلمات سخت تر است. قطعا عبارت کلیدی آخر رقابت کمتری را دارد و ابتدا باید از این نوع عبارت شروع کرده و جایگاه کسب کنید.

میزان استفاده از کلید واژه همیشه مسئله اصلی سئو کار هاست اما برای محتوای خود به صورت میانگین 2 تا 3 درصد از محتوا را کلید واژه در نظر بگیرید. استفاده بیش از حد کلمه کلیدی در محتوا از تکنیک های کلاه سیاه است و کاربر را آزار خواهد داد. تصور کنید کلید واژه آموزش رایگان سئو چندین بار تکرار می شد، قطها محتوا برای شما آزار دهنده خواهد بود.

انتخاب کلمه کلیدی اصلی هر صفحه یکی از مهمترین عوامل پیشرفت صفحات ماست. برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب با هر صفحه چند روش وجود دارد.

انتخاب کلمه کلیدی با استفاده از گوگل

با جستجو در گوگل و همچنین پیشنهاد های گوگل میتوان به کلمه کلیدی اصلی و فرعی برای محتوای خود برسیم. انتخاب کلمات کلیدی مناسب با صفحه کار دشواری نیست اما کار ساده ای هم نیست. بعضی کلمات نیازمند به صفحه جداگانه هستند و نباید آن ها را در یک صفحه قرار داد. گوگل بهترین ابزار برای یافتن کلمات کلیدی است. با زدن کلیدی فاصله یا اسپیس بر روی کیبورد خود میتوانید کلمات زیادی را از گوگل دریافت کنید.

انتخاب کلمه کلیدی با آنالیز رقبا

با بررسی وب سایت های فعال در صفحه اول و کلمات کلیدی مورد استفاده این وبسایت ها گوگل شما را به عنوان یک وبسایت پیشرو و فعال شناسایی میکند که صفحات شما به رقابت با سایر صفحات میپردازد و بروز است. تیتر ها و نوع کلمات کلیدی استفاده شده در متن آن ها را مورد بررسی قرار دهید. از کلمات بولد شده هم غافل نشوید.

انتخاب کلمه کلیدی با استفاده از google trend

گوگل ترند یکی از پلتفرم های گوگل برای جستجو و مشاهده کلمات کلیدیست. در این وب سایت یک کلمه کلیدی و منطقه مکانی را مشخص میکنید و تعدادی عبارت کلیدی یا کیوورد را در اختیار شما قرار میدهد.

با استفاده از ابزار keyword.io هم می توانید کلمات کلیدی جدیدی بدست آورید. یافتنن این کلمات هرچقدر مهم باشد بیش از آن نحوه استفاده از آن ها اهمیت دارد.

آموزش سئو محتوا

محتوا رکن اصلی سئو و بخش جدای ناپذیر آن است. نوشتن یک محتوای یونیک و جذاب تعامل کاربر را افزایش می دهد و در کنار آن با رعایت اصول محتوا نویسی می توانید به ربات های گوگل در درک محتوای خود کمک کنید. اگر علاقه به آموزش سئو دارید پیشنهاد می شود به آموزش محتوا نویسی نیز بپردازید تا محتوای بهتری را تولید کنید.

تیتر ها در سئو

تیتر ها نقش مهمی در سئو دارند. در هر مقاله به صورت معمول باید از یک تیتر یک یا H1 استفاده شود، اما از تیتر 2 یا H2 با توجه به میزان محتوای خود باید به دفعات استفاده کرد. استفاده از تیتر دوم یا H2 هیچ عدد تعیین شده ای ندارد و شما می توانید بار ها و بار ها از آن استفاده کنید، اما استفاده درست و پلکانی از تیتر ها هم محتوای شما را جذاب می کند و هم محتوای شما را برای گوگل قابل درک تر می کند. تیتر ها باید جذاب و مطابق نیاز کاربر باشد. از ترند های گوگل و پیشنهادات آن برای تیتر های مقاله خود استفاده کنید.

نگارش صحیح در سئو

در سئو محتوا دو مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است:

  • نگارش محتوا برای ربات های گوگل
  • نگارش محتوا برای کاربران

قطعا زمان تولید و نگارش محتوا باید آن را برای کاربران آماده کنید اما اینکه از علائمی مانند ویرگول، علامت تعجب، نقطه و … غافل شوید زیرا که آنالیز صفحات شما را برای گوگل سخت و نامفهوم میکند. برای درک این مسئله در گوگل ترنسلیت جملات را با ویرگول و بدون ویرگول بنویسید. برای مثال می توانید از جمله معروف بخشش لازم نیس، اعدامش کنید استفاده کنید. پس با استفاده از علائم به درک بهتر گوگل از محتوای خود کمک کنید.

 

سئو در سال 2021 دچار کمی تغییرات شده است، برای مثال در این سال میلادی گوگل اعلام کرد نرخ پرش یا bounce rate دیگر برای الگوریتم های این شرکت اهمیتی ندارد. برای کسب جایگاه مناسب و همچنین ثبات در آن باید سایت خود را برای کاربران سئو کنید. داشتن سایت کاربردی برای کاربران یک امتیاز ویژه از سوی گوگل است.

در این مقاله اشاره کمی به موضوعات میکنیم اما به هرکدام به صورت تخصصی در وبینار ها، دوره ها و مقالات خواهیم پرداخت. به صورت کامل تر در مقاله انتخاب کلمه کلیدی مناسب میتوانید با روش های صحیح انتخاب کیوورد آشنا شوید.

لینک سازی داخلی

ارزش لینک سازی داخلی آن طور که باید بیان نمی شود و نکات مهم آن به هیچ عنوان در آموزش ها گفته نشده. به همان اندازه که لینک سازی خارجی مهم و با ارزش است، لینک سازی داخلی هم از ارزش بالایی برخوردار است. به طور معمول در آموزش رایگان سئو توسط وب سایت ها به نکات لینک سازی اشاره نمی شود. اما نکات لینک سازی داخلی با ارزش و حساس هستند.

طبیعتا در وب سایت شما صفحاتی وجود دارد که از ارزش بیشتری برخوردار است. برای فهمیدن ارزش بیشتر صفحات از سایت ماز کمک بگیرید. امتیاز سایت ماز معتبر و تایید شده نیست اما به شما به صورت حدودی ارزش صفحات را نشان می دهد. تصور کنید با آنکر تکست یا متنی غیر مرتبط یک صفحه را به صفحه ای دیگر لینک دهید. برای مثال از صفحه A قصد داشته باشیم واژه آموزش سئو را به صفحه B لینک دهیم اما اگر صفحه مقصد در مورد سئو داخلی باشد گوگل در انتخاب صفحه با کلید واژه آموزش سئو گیج خواهد شد.

اشتباه در لینک سازی داخلی

تکنیک های سئو 2022

در سال 2022 انتظار می رود تا ارزش محتوا بیش از پیش شود و گوگل پیشرفت چشمگیری در درک محتوا داشته باشد. گوگل در حال حاضر هم به خوبی محتوا و کلمات کلیدی را درک میکند. برای پیشرفت در سئو در سال 2022 باید محتوای با کیفیت تر بنویسید و با کلات کلیدی مترادف محتوای خود را بهتر معرفی کنید.

مورد دوم لینک سازی است؛ گوگل در هر آپدیت سخت گیری ها و دقت خود را برای لینک های دریافتی سایت ها بیشتر می کند پس اگر از الان برای خود لینک سازی می کنید زمان بیشتری برای این فعالیت کنار بگذارید. سعی کنید صفحاتی که برای لینک سازی تهیه کرده اید را به روزرسانی کنید و از نکات و تکنیک های لینک سازی استفاده کنید. استفاده از روش هایی مانند کوسایتیشن از روش هاییست که باید در لینک سازی خود به آن توجه کنید.

تجربه کاربری یکی از مواردیست که در سال آینده باید به آن به صورت ویژه تر نگاه کنید. دیگر می توان SEO را بهینه سازی تجربه جستجو نام برد. تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا محتوایی منتشر کنید که از دید کاربر یک محتوای با ارزش باشد و همچنین کاربر بتواند به راحتی از سایت استفاده کند که این تجربه کاربری به سرعت بارگذاری و نمایش سایت در دستگاه های موبایلی هم مربوط می شود.

موبایل ها امروزه در دست همه افراد هست پس جستجو با موبایل بیش از کامپیوتر رواج دارد؛ همین موضوع باعث شده تا گوگل حساسیت بیشتری به خرج دهد تا وبسایت ها را برای دستگاه های موبایلی آنالیز کند. در هنگام طراحی سایت از طراح خود بخواهید به بهترین شکل ممکن سایت را ریسپانسیو طراحی کند. قطعا نمایش وب سایت در موبایل ها از فاکتور های مهم سئو 2021 خواهد بود.

در سال 2022 درک گوگل از محتوا بهتر خواهد شد و روز به روز استفاده از کلمات کلیدی مترادف تاثیر بیشتر و مهمتری خواهند داشت. در حال حاضر محتوا بسیار تاثیر گذار و مهم است؛ اما نه به تنهایی محتوای متنی بلکه امروزه در بسیاری از موارد نیاز کاربر توسط تصاویر و ویدئو ها رفع می شود و اینکه شما برای کاربر چه محتوایی تولید می کنید مسئله مهمتری است.

مدت زمان یادگیری سئو

اگر در ذهن شما این سوال هک شده که ” چقدر طول میکشد تا سئو را یاد بگیریم؟ ” باید یک پاسخ داد. شما برای مطالعه و یادگیری سئو چقدر وقت میگذارید؟ زمان لازم برای یادگیری سئو بین شش تا دو سال میتواند باشد اما یک مسئله بسیار مهم این است که این رشته و این حوزه نیازمند تجربه بالایی است و شما بعد از مدت یک سال شاید بسیاری از مفاهیم سئو را آموخته باشید اما در حوزه های مختلف در مسائل و مشکلات مختلف باید با استراتژی و روش های متفاوتی برخورد کرد که تمام این موارد به تجربه فرد باز می گردد.

آموزش سئو امروزه به وفور دیده میشود اما در تلاش باشید در کنار سئو شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ را هم فرا بگیرید.

آموزش ویدئویی سئو را در دستور کار خود قرار دهید. اگر چنانچه توانایی مالی کلاس ها و دوره های حضوری را دارید هیچ آموزشی به خوبی دوره های حضوری به شما کمک نخواهد کرد.

قیمت آموزش سئو

آموزش های رایگانی در فضای وب و اینستاگرام وجود دارد اما برای یادگیری اصولی و صحیح سئو نیاز به دوره ها و مطالعات زیادیست که زمان بر است. دوره آموزش سئو آکادمی پاراگراف به زودی ظبط خواهد شد. دوره جدید آموزش سئو آکادمی پاراگراف با نام آموزش سئو 2022 عرضه خواهد شد.

برای اینکه متوجه شوید یک دوره کیفیت مناسبی دارد یا خیر از کامنت های سایر کاربران استفاده کنید. کامنت ها را مطالعه کنید تا ببینید سایر کاربران در مورد دوره چه کامنت هایی گذاشته اند. وضعیت سایت ارائه دهنده در سئو را بررسی کنید تا خود سایت در رقابت توانسته باشد فعالیت خوبی در حوزه سئو داشته باشد.

آموزش افزایش سئو سایت

تصور می کنیم شما به صورت تئوری با مباحث سئو آشنا شدید و یا مباحث گفته شده را به خوبی مطالعه کرده اید؛ اما اجرا و پیاده سازی این موارد بسیار مهم است. دو سئو کار از اهمیت کلمه کلیدی با خبر هستند اما روش اجرای اصول سئو در مقاله، سئو کار خوب و بد را از هم متمایز می کند. فراموش نکنید که اصول پیاده سازی این فاکتور ها به میزان شناخت آن ها اهمیت دارد.

برای مثال لینک خروجی می تواند در بعضی از مواقع مفید باشد؛ اما در بعضی از موارد می تواند بی تاثیر باشد یا به گوگل آدرس اشتباه داده شود، پس به چه سایتی لینک دادن، فالو و نوفالو بودن و همچنین نوع لینک اهمیت زیادی دارد. در این قسمت به شما راه و روش شروع یک پروژه یا بهبود وضعیت سئو را آموزش می دهیم.

اگر یک سایت را در اختیار دارید که به تازگی بارگذاری شده و ابتدای راه است شروع به تولید محتوای یونیک کنید. در تعریف محتوای یونیک گفته می شود که محتوایی تولید کنید که توسط خود شما نوشته شده باشد و آن را از وب سایت های دیگر کپی نکرده باشید. اما بسیاری از وب مستر ها و سئو کار ها مطالب سایت های دیگر را مطالعه کرده و پس از جمع آوری اطلاعات آن ها را به نگارش خود وارد سایت می کنند. اما برای تولید محتوای جذاب تر و بهتر از کارفرما بخواهید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهد و یا اینکه محتوا را از کارفرما درخواست کنید.

نکته دوم میزان حجم محتوای شماست. در ابتدای راه شما یک سایت معتبر نزد کاربران و گوگل نیستید و باید محتوای خوبی را منتشر کنید. همیشه یکی از سوالاتی که پرسیده می شود این است که چه میزان محتوا مناسب است؟ برای پاسخ این سوال تصور کنید برای کلید واژه آموزش سئو قصد تولید محتوا داریم. برای هر کلید واژه میزان محتوا متفاوت است. در این کلید واژه باید رقبا را بررسی کرد و برای رقابت با آن ها حداقل به همان میزان محتوا نوشت. قطعا این کار ساده نیست و شاید محتوای شما را بلند و بی ارزش کند. این هنر شماست که به درستی این کار را انجام دهید.

شاید با بررسی رقبا متوجه شوید که برای کلید واژه خود نیاز به محتوای 4000 کلمه ای دارید. پس گوگل و سایر رقبا را بررسی کنید تا از تیتر ها و کلمات کلیدی دیگر مطلع شوید و در متن خود جای دهید. از صفحات دیگر خود به صفحه مورد نظر با آنکر تکست های متفاوت لینک دهید. برای مثال برای صفحه آموزش سئو از آنکر تکست آموزش رایگان سئو استفاده کنید. با این روش شما صفحه مورد نظر را با کلمات کلیدی متفاوت به گوگل معرفی می کنید.

پس از روشن شدن وضعیت محتوا، وضعیت سرعت و ریسپانسیو بودن سایت را بررسی کنید. این دو در قسمت تکنیک های سئو 2022 بیان شد. حتما قبل از شروع لینک سازی خارجی یا رپورتاژ ها وضعیت فنی سایت خود را به شکل مناسب درآورید. در ماه های اول هیچگونه لینک سازی برای سایت خود انجام ندهید و تمام تمرکز خود را بر روی محتوا و سئو داخلی خود قرار دهید.

حال نکاتی را برای وبسایت هایی می گوییم که پیش از شما فعالیت داشته اند و می خواهید سئو این سایت ها را بهبود بخشید. ابتدا باید صفحات سایت را آنالیز کنید. در آنالیز اولیه سرعت بارگذاری و مباحث فنی سایت را مورد بررسی قرار دهید. از سایت هایی نظیر Gtmetrix برای تست سرعت و ایرادات بارگذاری سایت استفاده کنید. سپس به سراغ آنالیز سئو داخلی و محتوای آن بروید.

عناوین جذاب و سئویی یکی دیگر از روش های بهبود سئو سایت شماست. کلمات کلیدی بلند یا long tail ها را در تیتر ها استفاده کنید. برای اطلاع از چیستی این کلمات کلیدی و همچنین یافتن آن ها مقاله کلمه کلیدی چیست را مطالعه کنید. با استفاده از ابزار های جستجوی کلمات کلیدی از کیوورد گپ ها برای کسب جایگاه بهتر استفاده کنید.

سایت هایی نظیر سایت Semrush یا گوگل ترندز در یافتن کلمات کلیدی جدید کمک خواهند کرد؛ اما ابزار های دیگری چون ماز و keyword.io نیز در یافتن کیوورد گپ ها و لانگ تیل ها کمک می کنند.

 

 

سوالات متداول

دوره های آموزش صفر تا صد سئو بروزرسانی خواهند شد؟

بله، تمام این دوره ها به صورت مداوم بروز رسانی خواهند شد.

آموزش رایگان سئو هم دارید؟

بله، مقالات و پادکست های ما به صورت رایگان در اختیار شماست. آموزش رایگان سئو به صورت ویدئویی هم در وبسایت موجود است.

آیا با این آموزش سئو می توانیم پروژه دریافت کنیم؟

این آموزش های کاملا کاربردی بوده و افراد می توانند تنها یک روز بعد از پایان دوره پروژه دریافت کنند.

آیا در این آموزش ۰ تا ۱۰۰ سئو گفته می شود؟

بله در این آموزش صفر تا صد سئو بیان می شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=13618
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد آموزش سئو 2024

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.