0
0

کلمه کلیدی چیست؟

1874 بازدید
کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی اصلی ترین بحث در سئو و تولید محتواست. کلمه کلیدی آنقدر مهم است که میتوان ساعت ها در مورد آن صحبت کرد. در این مقاله به مباحث کلمه کلیدی و ابزار های شناسایی و آنالیز آنها صحبت میکنیم.

کلمه کلیدی در سئو چیست؟

کلمه کلیدی به واژه ای گفته میشود که محتوای ما درباره آن نوشته میشود. در تعریف دوم میتوان کلمه کلیدی را واژه ای نام برد که توسط کاربر در موتورهای جستجو مانند گوگل جستجو میکند. کلمه یا عبارات کلیدی رکن اصلی سئو است و عدم دقت در انتخاب آن موجب مشکلات زیادی در وبسایت شما خواهد شد. 

برای انتخاب کیووردها راه های زیادی وجود دارد. از بررسی رقبا گرفته تا ابزار های که به ما در یافتن کیوورد ها کمک میکنند. در ابتدای کار کلمات کلیدی خود را یادداشت و اولویت بندی کنید. این کار راه شما برای استفاده درست از کیوورد ها ساده تر میکند. در ابتدای راه باید از کلماتی استفاده کنید که رقابت کمتری در موتور های جستجو دارند، که بتوانید در ماه های اولیه هم سایت خود را به بازدیدکنندگان نمایش دهید.

این روش تنها راهیست که شما را به جایگاه های مناسب در زمان کمتری میرساند. واژگان کلیدی در مقاله ها و محتوای ما نقش مهمی را دارد و رعایت اصول آن از موارد پایه ای در سئو است. سعی کنید در ابتدای مقاله خود از کیوورد اصلی خود استفاده کنید اما این نکته هیچ الزامی ندارد و سعی کنید در صورتی اولین واژه خود قرار دهید که محتوای شما را تحت تاثیر قرار ندهد. خوانایی محتوای شما برای کاربر مهم تر و مناسب تر از استفاده از عبارت کلیدی به عنوان اولین واژه است.

انواع کلمه کلیدی

کلمات کلیدی ما به سه نوع تقسیم بندی میشوند.

  • کلمات کلیدی بلند
  • کلمات کلیدی متوسط
  • کلمات کلیدی کوتاه

کلمات کلیدی بلند (long tail keywords)

این کلمات کمتر توسط کاربران در گوگل جستجو میشوند و این جستجو ها در بیشتر مواقع دقیق هستند. این نوع کلمات از بیش از چهار واژه تشکیل میشوند و برای زمان انتشار مقاله بسیار مناسب هستند. به مثال های زیر توجه کنید:

  • چگونه وزن کم کنیم؟
  • چگونه شانه درد را کم کنیم؟
  • چرا ویندوز بالا نمیاد؟
  • رفع سردرد میگرنی شدید

این موارد مثال هایی از عبارات کلیدی بلند هستند که در هنگام تولید محتوا، سئو و انتشار مقالات باید به آن ها توجه کرد. کلمه کلیدی اصلی خود یا مترادف های آن را در بین  این کلمات جا دهید. در مثال چهارم “رفع سردرد های میگردنی شدید” کلمه کلیدی ما سردرد میگرنی است. در مثال اول “چگونه وزن کم کنیم؟” کلمه کاهش وزن کلمه کلیدی ماست. برای این نوع کلمات کلیدی از واژه های پرسشی مانند چرا، چگونه، چطور و چیست استفاده کنید. این واژه ها توسط کاربران زیادی در گوگل جستجو میشوند.

کلمات کلیدی متوسط (middle tail keywords)

این نوع کلمات شامل سه واژه میشود و بیشتر از لانگ تیل ها در گوگل جستجو میشوند، پس رسیدن به جایگاه مناسب در این واژه ها کمی سخت تر است. کلمات کلیدی عبارتی یا متوسط معمولا جستجو های دقیقی نیستند. به این صورت که شما شاید قصد خرید موبایل را داشته باشید اما فقط برند آن را مدنظر داشته باشید نه نوع مدل آن که نتیجه “خرید موبایل شیائومی” میشود. گاها این نوع سرچ ها به صورت دقیق هم به محتوای مورد نظر ما میرسد، (خرید شیائومی Mi11) که این جستجو ها هم توسط وبمستر سایت باید در نظر گرفته شود.

این کلمات باید در اولویت دوم قرار گیرند. از نظر اهمیت و میزان جستجو در گوگل این کلمات کلیدی در جایگاه دوم نسبت به کلمات کلیدی کوتاه یا اصلی قرار میگیرند و از نظر زمان فعالیت بر آن ها نیز ابتدا از لانگ تیل ها استفاده میشود. 

کلمات کلیدی کوتاه (short tail keywords)

کلمات کلیدی کوتاه، مهمترین نوع از کیوورد ها هستند که با تلاش و هزینه بالا به جایگاه مناسب میرسند اما برای رسیدن به این جایگاه به صورت ساده تر میتوان از روش ها و کیوورد های قبل شروع کرد. شورت تیل ها در گوگل بیشتر از سایر کیوورد ها جستجو میشوند و رقابت بیشتری در این کلمات وجود دارد. اغلب این کلمات کوتاه همان کلمات اصلی مقالات و سایت ها هستند.

کلمات کوتاه یک یا دو واژه ای هستند مانند “نان” یا “خرید نان” اما به صورتی کلی است و کسب رضایت اکثر کاربران در این جستجو ها بسیار سخت و دشوار است. برای رسیدن به جایگاه های اول گوگل در این کلمات نیاز به هزینه های بالا و زمان زیادی است که معمولا برای شرکت ها و وب سایت های بزرگ صرفه اقتصادی دارد.

تراکم کلمه کلیدی یا Keyword density

تراکم کلمه کلیدی یعنی میزان تکرار کلمه کلیدی در محتوای ما که آن را چگالی کلمه کلیدی نیز میگویند. سال های پیش بسیاری از سئو کارها برای دور زدن گوگل کلمه کلیدی را بارها و بار ها تکرار میکردند اما گوگل متوجه این مسئله شد و تمرکز خود را بیشتر بروی محتوا گذاشت. اینگونه بود که در حال حاضر بسیاری معتقدند که حداکثر 5 درصد و بسیاری دیگر معتقدند حداکثر 3 درصد از محتوا باید کلمه کلیدی باشد. پیشنهاد ما به شما حداکثر 3 درصد از محتواست که خوانایی مقاله را برای کاربر دلچسب تر و بهتر کند. استفاده درست و بجا از کلمه کلیدی هم مبحث مهمیست که نباید آن را نادید گرفت و در زمان تولید و ویرایش محتوا باید آنرا بررسی کنید.

استفاده از کلمه کلیدی در تیترها

با اهمیت کلمه کلیدی آشنا شدید اما تیتر ها در سئو تاثیر بیشتری تا خود محتوا دارند و گوگل آن ها را بررسی میکند. شما در هر مقاله باید از یک H1 و چند H2 استفاده کنید. استفاده از کلمات کلیدی در تیتر ها یکی از مواردیست که باید در زمان نگارش محتوا توجه کنید. سعی کنید تیتر ها جذاب و مواردی باشد که در گوگل جستجو میشود. در بسیاری از تیتر ها میتوانید از واژه های پرسشی مانند چرا، چگونه و چیست استفاده کنید. تیتر های نقش مهمی در محتوا و سئو دارند.

بهترین کلمات کلیدی برای سئو

همه به دنبال انتخاب بهترین کلمه کلیدی برای سئو سایت خود هستند. ابزار های زیادی مانند گوگل ترند هستند اما بهترین راه برای انتخاب کلمه کلیدی خود سرچ گوگل است. اینکه از کدام کلمات کلیدی استفاده کنیم پاسخ ساده ای دارد. استفاده از کلمات کلیدی بلند در ابتدای راه و در اوایل انتشار مقاله انتخاب بهتری است، زیرا رقابت در این کلمات کمتر از سایر کلمات کلیدی است.

تحقیق کیوورد ها

برای بدست آوردن کیوورد ها خود نیاز به زمان و تحقیق زیادی داریم. انتخاب درست این کلمات و اولویت بندی آن ها میتواند باعث شود ما صفحاتی با استراتژی و فعالید درست داشته باشیم. در ادامه به راه ها و روش های متفاوت بدست آوردن این کلمات میپردازیم.

یکی از مهم ترین و بهترین روش ها برای تحقیق کلمه کلیدی استفاده از گوگل است. هنگام جستجو پس از وارد کردن کلمات گوگل به شما پیشنهاداتی می دهد که نشان می دهد کاربران چه واژه هایی را بیشتر جستجو کرده اند. این قسمت بهترین روش و بهترین راه برای انتخاب موضوعات و کیوورد هاست. ابتدا پیش از استفاده از ابزار ها از پیشنهادات گوگل استفاده کنید تا به کلمات پر جستجو دست پیدا کنید.

از روش های دیگر برای تحقیق کیوورد ها استفاده از ابزار های ارائه شده است که بسیاری از آن ها یا شامل هزینه می شوند یا شامل تحریم و یا دقت زیادی در زبان فارسی ندارند.

keywordtool.io

اولین ابزار برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب وب سایت کیووردتولز است که به شما پیشنهادات بیشتری را می دهد. این ابزار از زبان پارسی پشتیبانی می کند؛ اما کشور افغانستان را باید انتخاب کنید و سپس واژه مورد نظر خود را وارد کنید. این ابزار در دو پنل رایگان و پولی به کاربران اطلاعات می دهد که با استفاده از پنل پولی آن می توانید اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

Moz.com

وب سایت ماز یکی دیگر ابزار هاییست که می توانید برای تحقیق از آن استفاده کنید. همه وب سایت ماز را به عنوان ابزاری برای آنالیز بک لینک ها می شناسند. اما ابزار تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی ماز هم به خوبی آنالیز بک لینک های آن است. 

کیوورد پلنر

کیوورد پلند هم یکی دیگر از ابزار های مناسب برای تحقیق کلمات است و بسیاری از کاربران این پلتفرم را ترجیح می دهند. این ابزار در حالت رایگان امکانات کمی را در اختیار ما می گذارد و جهت استفاده از آن باید اکانت تهیه فرمائید.

چگونه کلمه کلیدی مناسب پیدا کنیم؟

انتخاب کیورد مناسب خود یک موضوع مهم است. دو واژه نزدیک بهم ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد و نتوانید به درستی صفحه خود را بهینه کنید. دو واژه ” آموزش سئو ” و  ” دوره سئو ” نزدیک بهم هستند و دوره سئو یعنی آموزش سئو اما چرا باید این دو صفحه از هم جدا باشند؟ شاید ما در کلمه اول واژه آموزش سئو را کلمه اصلی قرار دهیم و سایر کلمات به آن مرتبط شوند و تعداد کلمات زیاد باشد، از این رو صفحه مربوط به دوره سئو باید جدا باشد.

مورد دوم اینکه ممکن است از عبارت آموزش رایگان سئو استفاده کنیم که مناسب صفحه یا کلمه دوره سئو نیست. بسیاری از دوره های سئو شامل هزینه هستند. برای یافتن اینکه آیا باید از یک صفحه استفاده کرد یا دو صفحه یک راه حل دیگر هم وجود دارد. در گوگل هر دو عبارت را جستجو کنید اگر چنانچه سایر وب سایت ها صفحات را جدا کرده بودند شما هم همان رویه را پیش بگیرید اما اگر سایر سایت ها هر دو کلید واژه را در یک صفحه جای داده اند، بررسی کنید این کار را به چه صورتی انجام داده اند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=5969
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

1 نظر در مورد کلمه کلیدی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید