0
0

تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی

496 بازدید
تفاوت هاست اشتراکی و سرور مجازی

اگر به دنبال راه اندازی سایت خود باشید باید یک فضای میزبانی برای خود انتخاب کنید. وبمستر ها و طراحان سایت نسبت به پروژه بهتر می دانند از بین سرور اختصاصی، سرور مجازی، هاست اشتراکی و هاست ابری کدام را انتخاب کنند. سرور مجازی و هاست اشتراکی از قیمت مناسبی برخوردار هستند و انتخاب خوبی برای یک سایت می تواند باشد. در ادامه به تفاوت آن ها می پردازیم.

تفاوت هاست اشتراکی و سرور مجازی

در ابتدا یک نگاهی به هر دو این روش های میزبانی سایت بیاندازیم. هاست اشتراکی یک فضای میزبانی برای سایت شماست که منابع سرور با سایر سایت ها به اشتراک گذاشته می شود. اما سرور مجازی بخشی از یک سرور اختصاصی است که به صورت اختصاصی منابع آن به شما تخصیص داده می شود.

حال که دانستیم سرور مجازی و هاست اشتراکی چیست به تفاوت های آن ها می پردازیم.

سرور مجازی چیست؟

در تعریف ساده سرور مجازی بخشی از سرور اختصاصی است که منابع و فضای آن به صورت اختصاصی در اختیار خریدار قرار می گیرد. این سرویس ها بیشتر مناسب سایت های پربازدید و استارتاپ ها در ابتدای کار است. البته اگر سایت فروشگاهی با رویکرد قوی دارید هم نیاز به سرور مجازی پیدا خواهید کرد.

ما در مقاله بهترین سرور مجازی به سایت های ارائه دهنده این سرویس اشاره کرده ایم. با مطالعه این مقاله می توانید سرویس مناسب نیاز خود را خریداری کنید.

هاست اشتراکی چیست؟

سرور مجازی بخش هایی از سرور اختصاصی است که در اختیار شما قرار می گیرد. به عنوان مثال سرور اختصاصی به 8 قسمت تقسیم می شود تا سرور مجازی بدست بیاید. اما در هاست اشتراکی چگونه است؟ هاست اشتراکی نیز بخش هایی از سرور مجازی است. اما در هاست های اشتراکی منابع به صورت اختصاصی در اختیار شما قرار نمی گیرد. هاست های اشتراکی برای بسیاری از سایت های وردپرسی و کسب و کار های نوپا مناسب است.

تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی از لحاظ قیمت

اگر مقاله بهترین شرکت های هاستینگ ایران و بهترین سرور مجازی را مشاهده کنید، تفاوت قیمت این دو سرویس را در نگاه اول خواهید دید. با وجود اختصاصی بودن منابع در سرور مجازی طبیعی است که قیمت آن نسبت به هاست اشتراکی بیشتر باشد.

اگر ابتدای راه هستید یا سایت سنگین و پربازدیدی ندارید به شما پیشنهاد هاست اشتراکی می دهیم. اما در صورتی که کسب و کار شما از ابتدا نیاز به منابع بیشتر دارد می توانید از سرور مجازی استفاده کنید.

تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی از لحاظ منابع

شاید اگر منابع یک هاست اشتراکی و یک سرور مجازی را نگاه کنید به این فکر کنید که منابع یک هاست اشتراکی بیشتر است، اما این منابع به صورت اختصاصی در اختیار شما قرار نمی گیرد. در صورتی که با خرید یک سرور مجازی تمامی منابع ذکر شده در اختیار شما قرار می گیرد.

تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی از لحاظ سرعت

منابع بهتر به شما سرعت بالاتری می دهد. سرور مجازی با داشتن منابع بهتر و بالاتر سرعت بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. سرور اشتراکی به سایت های تازه تاسیس و کم کاربر پیشنهاد می شود. اگر سایت سنگین، کاربران زیاد و یا بودجه مناسب دارید از سرور مجازی استفاده نمایید.

تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی از لحاظ مدیریت

هاست های اشتراکی در زمان خرید شما آماده نصب و راه اندازی سایت است و تمام تنظیمات توسط شرکت های ارائه دهنده هاست انجام شده است. البته که این تنظیمات توسط شما یا طراح سایت شما قابل تغییر است. اما سرور های مجازی دارای دو نوع هستند. سرور های مدیریت شده و سرور های مدیریت نشده.

در سرویس های مدیریت شده تنظیمات توسط شرکت ارائه دهنده ست می شود اما تغییرات در آن نسبت به هاست اشتراکی کار سخت تری است. در سرویس های مدیریت نشده ست کردن کامل تنظیمات برعهده طراح سایت شماست.

تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی از نظر امنیت

یک پاسخ واضح و روشن برای این تفاوت وجود دارد و آن امنیت بیشتر سرور مجازی است. سرور مجازی با توجه به این که بخشی از یک سرور اختصاصی است و به صورت کامل در اختیار شماست امنیت بیشتری دارد. هاست اشتراکی بدین شکل است که به طور مثال 30 سایت در کنار هم در یک سرور قرار داشته باشند. این می تواند به لحاظ امنیتی هم کمی خطر ساز باشد.

مزایا و معایب هاست اشتراکی

مزایا
 • قیمت مناسب
 • عدم نیاز به پیکربندی و نصب سیستم عامل
 • مناسب کسب و کار ها و سایت های نوپا
معایب
 • منابع ضعیف تر (منابع اشتراکی)
 • امنیت کمتر
 • فضای نسبتا کم

مزایا و معایب سرور مجازی

مزایا
 • منابع اختصاصی
 • امنیت بیشتر
 • فضای بیشتر
معایب
 • در برخی سرویس ها نیاز به نصب سیستم عامل
 • هزینه بالاتر
 • برای مدیریت سرور نیاز به تخصص است

در زمان خرید هاست و سرور مجازی به چه نکاتی توجه کنیم؟

پس از سنجش شرایط کسب و کار و تصمیم بر اینکه از کدام سیستم برای میزبانی سایت استفاده کنید باید به نکاتی توجه کنید تا بتوانید سرویس مناسبی را تهیه کنید. در صورتی که از هاست اشتراکی استفاده می کنید پیشنهاد ما این است که وب سرور لایت اسپید را انتخاب کنید. به طور کلی در هنگام خرید هاست یا سرور باید منابع آن را به خوبی بررسی کنید.

برای سایتمان کدام را بخریم؟

برای پاسخ به این سوال باید شرایط کسب و کار و نیاز های خود را بسنجید تا انتخاب بهترین بتوان داشت. اگر یک استارتاپ یا یک سایت بزرگ را دارید قطعا باید به سراغ سرور اختصاصی بروید. برای انتخاب بهتر محتوا بهترین سرور اختصاصی را مطالعه کنید. پیشنهاد ما برای شروع کار با هزینه مناسب سرور مجازی است زیرا منابع به صورت اختصاصی در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین سرعت بالایی دارد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=22302
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تفاوت سرور مجازی و هاست اشتراکی

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.