0
0

انکرتکست چیست و چند نوع دارد؟

733 بازدید
انکرتکست

انکرتکست (anchor text) ها یکی از موارد مهم در SEO هستند. آنقدر مهم که در سئو خارجی استفاده نادرست از آن می تواند تبعات بدی به همراه داشته باشد. در سئو داخلی نیز انکرتکست ها نقش مهمی را ایفا می کنند و بسیار تاثیر گذار هستند. در ادامه به چیستی و انواع انکرتکست ها می پردازیم.

انکرتکست چیست؟

انکرتکست ها واژه هایی هستند که از طریق آن ها یک صفحه به صفحه دیگر لینک می دهد. این صفحات می توانند داخل یک سایت باشند و می توانند از دو سایت متفاوت باشند. تصور کنید می خواهیم به صفحه اصلی با آدرس www.paaragraph.com لینک دهیم و این لینک با انکرتکست آکادمی پاراگراف انجام شود. ساختار لینک در کد Html به شکل زیر است.

<a href=”https://www.paaragraph.com”>آکادمی پاراگراف</a>

انکرتکست ها به ما در بهبود سئو کمک می کنند که با یک مثال ساده دلیل استفاده از انکرتکست ها را بیان می کنیم. هر صفحه یک کلمه کلیدی اصلی دارد. این کلمه کلیدی را نام اصلی یک فرد در نظر بگیرید. افراد دیگر فرد را به اسامی متفاوتی فرا می خوانند. به عنوان مثال فرد در خانه با نام کوچک صدا می شود و در محل کار با فامیلی یا با القابی مانند مهندس و … که همه آن ها درست است.

در وبسایت ما نیز به همین شکل است. در لینک سازی داخلی ما به صفحات با کلمات کلیدی مهمشان لینک می دهیم. به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی را موبایل سامسونگ در نظر بگیریم کلمات زیر می تواند در لینک سازی داخلی استفاده شود.

خرید موبایل سامسونگ

قیمت موبایل سامسونگ

موبایل سامسونگ

انوع انکرتکست ها

انکر ها انواع مختلفی دارند. تنوع در نوع انکر ها باعث می شود تا بتوانیم در مکان های مختلفی از آن ها استفاده کنیم.

نوع انکر تکست
مثال
کاربرد
توضیحات
کلمه کلیدی (دقیق) یا exact match
سئو چیست – سئو داخلی
سئو داخلی – سئو خارجی (کم)
نام برند
آکادمی پاراگراف – گوگل
سئو داخلی (کم) – سئو خارجی
کیوورد + نام برند
آموزش سئو آکادمی پاراگراف
سئو خارجی
عمومی
کلیک کنید – اینجا
سئو داخلی (کم) – سئو خارجی (به ندرت)
لینک لخت یا naked link
paaragraph.com
سئو خارجی
انکر هم معنی یا LSI
یادگیری سئو
سئو داخلی – سئو خارجی
انکر تکست حضور نسبی یا Partial Match
بهترین دوره آموزش سئو در ایران
سئو خارجی
انکر تکست بلند یا long tail
مدت زمان آموزش سئو چقدر است؟
سئو خارجی
تفاوت انکر حضور نسبی و انکرتکست بلند در ادامه بیان می شود.

اهمیت انکرتکست در سئو داخلی

در سئو داخلی به دلیل اینکه محتوا شما به رایگان در سایت شما منتشر می شود زیاد به آن اعتماد ندارید و اهمیت نمی دهید. پیشنهاد می شود پیش از انتشار رپورتاژ مقالات مفید و مناسب در سایت خود قرار دهید و با انکرتکست های مهم و مناسب به بهبود سئو داخلی خود کمک کنید.

اما چگونه با انکرها می توان سئو را بهبود بخشید؟ برای پاسخ به این سوال به تاثیر و اهمیت انکرتکست در سئو داخلی می پردازیم. در سئو داخلی ما با تولید محتوا هدفمند تلاش می کنیم تا کاربران بیشتری را جذب کنیم. در این صفحات و مقالات با انکرتکست های متفاوتی به محتوای مرتبط لینک می دهیم.

هرچه تعداد صفحاتی که شما توسط آن ها لینک می دهید بیشتر باشد اعتبار بیشتری به صفحه مقصد منتقل می کنید. اما این فرآیند یک نکته بسیار مهم دارد. در فرآیند لینک سازی داخلی باید توجه داشته باشید که از صفحات مرتبط لینک دهید. در لینک سازی داخلی هم لینک ها باید بین صفحات مرتبط باشد.

اهمیت انکرتکست در سئو خارجی

با اینکه انکرتکست چیست و چه کاربردی در سئو داخلی دارد آشنا شدیم اما anchor text در سئو خارجی هم مانند سئو داخلی اهمیت زیادی دارد. شاید اهمیت آن دو چندان باشد. در سئو خارجی با توجه به این که نوع بک لینک ها و به طور کلی لینک سازی اهمیت دارد و در صورت عدم رعایت موارد درست موجب پنالتی شدن صفحات شما توسط گوگل می شود انکرتکست ها اهمیت بسیار زیادی دارند.

در لینک سازی خارجی باید از انواع انکرتکست ها استفاده شود تا بک لینک های شما طبیعی باشد. ما در تصویر زیر مشخص کرده ایم به طور معمول چقدر از انکر تکست ها استفاده شود.

انکرتکست دقیق یا exact match

این نوع کلمه کلیدی بیشتر در سئو داخلی مورد استفاده قرار می گیرد و ما با استفاده از کلمه کلیدی دقیقمان لینک سازی داخلی را انجام می دهیم. اگر ما بخواهیم به صفحه آموزش سئو لینک دهیم دقیقا با همین انکر به آن لینک می دهیم.

انکرتکست نام برند

این نوع انکر بیشتر در سئو خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. تصور کنید می خواهید به یک سایت لینک دهید به طور معمول با نام برند آن لینک می دهید پس طبیعی است که از سایت های دیگر نیز با همین انکر لینک دریافت کنید تا لینک سازی شما طبیعی باشد.

انکر تکست کیوورد + نام برند

این نوع انکرتکست هم در سئو خارجی مورد استفاده قرار می گیرد تا لینک بیلدینگ شما طبیعی باشد. برای مثال ما برای آموزش سئو از انکر آموزش سئو آکادمی پاراگراف استفاده می کنیم.

انکرتکست عمومی

انکر عمومی گاها در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که مفهوم انکرتکست در لینک سازی مهم است انکر های عمومی مورد استفاده قرار نمی گیرند. در زمانی که به یک صفحه بی ارزش با تگ نوفالو بخواهیم لینک دهیم یا در سئو خارجی برای طبیعی نشان دادن لینک سازی از انکرتکست عمومی استفاده میکنیم.

لینک لخت یا naked link

در این روش شما نیاز به هیچ انکرتکستی ندارید و لینک به صورت آدرس وارد می شود. در بیشتر مواقع در انتهای مقاله به عنوان لینک سایتی را نام می برند که به این روش به آن لینک می دهند. در رپورتاژ ها از این نوع لینک سازی می توانید استفاده کنید.

انکرتکست هم معنی یا LSI

از این انکرتکست می توان هم در لینک سازی داخلی و هم در لینک سازی خارجی استفاده کرد. در رپورتاژ ها و لینک سازی خارجی توجه ویژه ای به این نوع انکرها داشته باشید.

انکرتکست partial match

این روش به ندرت در رپورتاژ ها مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از آن استفاده نمی کنند اما پیشنهاد می کنیم از این نوع انکر بیشتر در رپورتاژ ها استفاده کنید.

انکرتکست long tail

کلمات کلیدی بلند یکی از انواع کلمات کلیدی مهمی است که ما در پروژه ها استفاده می کنیم. استفاده از این نوع کلمات در لینک سازی هم می تواند تاثیر گذار باشد.

اما تفاوت این دو انکرتکست در چیست؟

تفاوت انکر بلند و حضور نسبی در کلمات آن است. در حضور نسبی کلماتی که جز کلمات کلیدی نیستند استفاده می شود اما در انکر بلند یا لانگ تیل از کلمات کلیدی استفاده می شود. اگر کلمه آموزش سئو را در نظر بگیریم، آموزش سئو در کمترین زمان در به صورت آنلاین می تواند یک انکر partial match باشد. اما مدت زمان یادگیری سئو یک انکر بلند به حساب می آید.

چگونه انکرتکست هایی که رقبا استفاده کرده اند را پیدا کنیم؟

در بررسی و آنالیز رقبا یکی از مواردی که توسط متخصص سئو بررسی می شود انکرتکست های استفاده شده توسط رقبا است. برای این امر پیشنهاد می شود از ابزار moz برای بررسی این موضوع استفاده کنید. با دانستن این امر می توانید استراتژی بهتری برای سایت خود تنظیم کنید. در صورتی که نیاز به بررسی سایت خودتان یا رقبا را دارید می توانید از خدمت مشاوره سئو آکادمی پاراگراف استفاده کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=19339
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد انکرتکست چیست و چند نوع دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.