0
0

سئو محتوا

1237 بازدید
سئو محتوا

سئو محتوا امری حیاتی و مهم است که در صورتی که درست انجام شود می تواند یک کسب و کار را در فضای وب رشد دهد. شاید جمله محتوا پادشاه است را شنیده اید، این جمله معروف توسط بیل گیتس موسس و مدیر عامل مایکروسافت بیان شده است. در سئو هم محتوا پادشاهی می کند و حتما باید آن را جدی بگیرید.

سئو محتوا سایت

سئو محتوا یکی از مهمترین بخش های سایت است و تایین کننده برتری سایت ها نسبت به یکدیگر محتوا است. موضوع بحث ما داشتن یک محتوای یونیک نیست، چرا که رعایت اصول نگارشی و سئویی آن کاری ظریف و حساس است. سئو محتوا به همان اندازه حیاتیست که محتوای یک فیلم تعیین کننده دیده شدن و فروش آن است. محتوای یک فیلم چنانچه مورد پسند بینندگان قرار گیرد بازخورد های مناسبی از فیلم منعکس می شود و کیفیت فیلم دهان به دهان می چرخد. همین امر موجب فروش بیشتر فیلم در گیشه ها می شود.

سئو محتوا به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که مشخص می کند محتوا چگونه بر اساس نیاز کاربر، هدف وبسایت و الگوریتم های گوگل انجام شود.

محتوای سئو شده چیست؟

محتوای سئو شده محتوایی است که در آن اصول سئو محتوا، نگارش محتوا، کیفیت و اعتبار محتوا به درستی رعایت شده و موجب می شود تا کاربر با آن ارتباط بگیرد و نیازش رفع شود. یک محتوا سئو شده چندین فاکتور دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می شوند:

 • استفاده از کلمات کلیدی درست
 • رعایت entity
 • رعایت چگالی کلمه کلیدی
 • عنوان های درست
 • استفاده از تصویر و ویدئو در محتوا
 • توجه به نیاز کاربر و ساختار صفحه
 • اعتبار محتوا

اصول سئو محتوا

اصول سئو محتوا موجب می شود که محتوا شما بیشتر دیده شود. تصور کنید یک محتوا با کیفیت و معتبر نوشته اید اما اصول سئو محتوا در آن رعایت نشده! چه اتفاقی می افتد؟ محتوای شما از گوگل ورودی دریافت نمی کند و برای شما دستاوردی نخواهد داشت. سال هاست گوگل با الگوریتم های مختلفی مانند الگوریتم رنک برین قصد درک بهتر محتوا را داشته است اما عدم رعایت فاکتور های سئو محتوا شما را دچار مشکل می کند.

اما واقعا این اصول چیست؟ یک محتوا در سئو از بخش های مختلفی تشکیل می شود. این بخش ها شامل کلمات کلیدی، بدنه محتوا، محتوای تصویری، انکر تکست ها، هدف محتوا و عنوان ها می شود. هر کدام از این بخش ها نیازمند دقت و زمان است تا همه چیز به بهترین شکل خود انجام شود.

استراتژی سئو محتوا

استراتژی سئو محتوا به شما کمک می کند تا بر اساس اهداف پروژه نقشه راه خود را مشخص کنید. استراتژی در تولید و سئو محتوا بدین شکل است که شما بر اساس شرایط پروژه، اهداف و حوزه کاری تقویم محتوایی را آماده می کنید. طبیعتا پروژه های تازه تاسیس نیاز به فعالیت روی کلمات کلیدی بلند دارند.

یک استراتژی معین موضوعات هدف شما را پوشش می دهد و با لینک سازی داخلی و بهبود سئو داخلی کیووردهای هدف پروژه و درآمدزای سایت را به رتبه های بالای گوگل می کشاند. البته این استراتژی بخشی از استراتژی کلی برای مدیریت پروژه است.

تکنیک های سئو محتوا چیست؟

تکنیک های سئو محتوا موارد ساده ای است. مواردی همچون رعایت چگالی و تعداد کلمه کلیدی،کلمات کلیدی مناسب، یونیک بودن محتوا، نگارش محتوا، معتبر بودن محتوا و همچنین تصاویر است که همه در کنار هم یک محتوا سئو شده را تحویل می دهد. در ادامه به هر کدام از این موارد می پردازیم تا بتوانید محتوای بهتری را منتشر کنید.

کلمه کلیدی در سئو محتوا

به جرئت می توان گفت کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی مهمترین بخش سئو است. پیشنهاد می کنیم انتیتی در سئو را مطالعه کنید. این موضوع باعث می شود در زمان تحقیق کلمه کلیدی یا کیوورد ریسرچ، کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کنید. انتخاب درست کلمات کلیدی و جایگذاری صحیح آن کیفیت محتوا شما را افزایش می دهد.

محتوا و کلمات کلیدی ما یک هدف را دنبال می کنند که آن هدف رفع نیاز کاربر است. شما با کیوورد ریسرچ دقیق متوجه آنچه کاربر نیاز دارد می شوید و با تولید محتوای باکیفیت و مناسب نیاز کاربران خود را رفع می کنید. این روند باید در تمام صفحاتی که هدف سئویی دارند اعمال شود.

در ابتدا سعی کنید از کلمات کلیدی بلند یا لانگ تیل ها استفاده کنید. این کلمات در ابتدای راه یک وبسایت می تواند ورودی بهتری را برای شما به همراه داشته باشد. پس از آن می توانید کلمات کلیدی کوتاه را هم هدف گذاری کنید.

تراکم کلمه کلیدی یا keyword density

یکی از سوالاتی که اولین بار دانشجویان سئو می پرسند این است که چقدر از کلمه کلیدی استفاده کنیم؟خب در این باره بسیاری از متخصصین سئو باور دارند حداکثر 5 درصد از محتوای شما باید کلمه کلیدی باشد اما شما حداکثر از سه درصد محتوا برای کلمه کلیدی استفاده کنید. استفاده از مترادف های کلمه کلیدی را در برنامه خود قرار دهید. برای مثال شما اگر محتوایی درباره پژو پارس می نویسید باید از کلمه پژو پرشیا هم استفاده کنید.

در حال حاضر با آپدیت الگوریتم های گوگل در سال 2024 دفعات استفاده از کلمات کلیدی اهمیتی ندارد پس پیشنهاد می کنیم به درستی از کلمات کلیدی در متن خود استفاده کنید.

یونیک بودن محتوا (یکتا بودن محتوا)

گوگل برای بررسی و کراول محتوا الگوریتم پاندا را معرفی کرده است. پاندا وظیفه بررسی محتوا شما را برعهده دارد. در صورتی که شما از محتوا یونیک استفاده نکرده باشید با جریمه پاندا مواجه می شوید. توجه داشته باشید که محتوا شما باید کاملا یونیک باید یعنی هیچ جمله ای کپی نباشد.

نگارش محتوا

نگارش محتوا هم از مواردسیت که مهم و حیاتیست و نیاز به زمان و دقت زیادی دارد. نگارش محتوا شامل استفاده از علائم نگارشی و رعایت اصول نوشتاریست که خوانایی مطلب را برای کاربر راحت تر کند. برای راحتی و خوانایی بهتر مطالب از تکرار بی رویه کلمه کلیدی خودداری کنید. اگر تازه کار هستید با نوشتن و ویرایش یک محتوا آن را در اختیار سایرین قرار دهید تا با خواندن محتوای شما منتقد محتوای شما باشند.

محتوای شما با توجه نوع سایت و حوزه فعالیت آن ها باید متفاوت باشد. محتوای سایت های شرکتی و سایت های فروشگاهی متفاوت است. به همین شکل تمام سایت ها نوع نگارش و تحریر متفاوت دارند پس در نوع تولید محتوای خود دقت کنید. هر نوع سایت کاربر خاص به خود را دارد و طبیعتا سایت های فروشگاهی نیاز به محتوای دقیق و با جزئیات دارد اما در سایت های شرکتی نوع نگارش میتواند در اولویت اول باشد.

علائم نگارشی از اوجب واجبات است. برای مشاهده درک گوگل از علائم، سایت ترجمه گوگل را باز کنید و دو جمله زیر را در آن وارد کنید.

بخشش لازم نیست، اعدامش کنید.

بخشش، لازم نیست اعدامش کنید.

پس اهمیت ویژه ای برای این موضوع قائل شوید. استفاده از ویرگول نقطه در جای درست و همچنین از علائم نقطه برای شمارش محتوا به صورت زیر:

 • متن اول
 • متن دوم
 • متن سوم

یا

 1. متن اول
 2. متن دوم
 3. متن سوم

استفاده درست و بجا از این علائم درک ربات های گوگل را از محتوای شما ساده تر میکند و بهتر میتوانند با بررسی متوجه کلمه به کلمه آن شوند. 

در سئو محتوا تصاویر نقش مهمی را ایفا میکنند. تصاویر به شما اجازه می دهند تا دل کاربر را ببرید و بتوانید آن ها را در وبسایت خود نگه دارید. شاید بحث تصاویر مربوط به سئو تصاویر باشد، اما یک تصویر هم نوعی محتواست. همیشه به این موضوع توجه کنید که اگر عکس از محتوای شما حذف شود محتوا ناقص می شود. از عکس های بیهوده که محتوای شما را شلوغ می کند، پرهیز کنید.

اینفوگرافی ها بهترین نوع تصاویر هستند؛ این تصاویر تاثیرگذاری زیادی بر روی مخاطبین دارد و کاربران ترجیه می دهند این تصاویر را نگاه کنند تا مقالات شما را مطالعه کنند. برای مثال به اینفو گرافی زیر توجه کنید.

نکات مهم در سئو محتوا

این نوع تصاویر باعث می شوند توجه کاربر به محتوای شما جلب شود و بسیاری از کاربران این نوع محتوا را ترجیح می دهند. در زمان استفاده از اینفوگرافی قبل و بعد از آن را به خوبی آنالیز کنید تا متوجه شوید چقدر بر سایت شما تاثیر گذار بوده است

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=14844
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

1 نظر در مورد سئو محتوا

دیدگاهتان را بنویسید