0
0

DA چیست؟

1606 بازدید
DA چیست؟

Da مخفف Domain authority به معنی اعتبار دامنه است. این اعتبار توسط سایت ماز بررسی و داده میشود که شامل PA و DA است. در مورد PA در مقاله اعتبار صفحات صحبت شده است و در این مقاله به اعتبار دامنه میپردازیم.

دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه چیست؟

اعتبار دامنه توسط سایت Moz بررسی میشود اما آیا این فاکتور مهم است؟ برا یافتن جواب این سوال مقاله را به صورت کامل بخوانید. دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه از مواردیست که بسیاری آن را اولویت خود قرار داده اند. در صورتی که این کار باعث از دست رفتن زمان و هزینه خواهد شد. در سئو فعالیت های شما باید به صورت زنجیر وار به هم متصل باشد و از پرداختن به یک فاکتور خاص حتما خودداری کنید.

گوگل همیشه DA را بی ارزش دانسته اما چرا فاکتوری که گوگل آن را بی ارزش دانسته، ما باید به آن فکر کنیم؟! همه چیز به سایت ماز (moz.com) برمیگردد. سایت ماز یکی از سایت های معتبر در حوزه سئو است که مقالات خوبی را هم منتشر میکند. این سایت به شما ابزار های مناسبی برای بررسی سایت خود میدهد که یکی از آن ها بررسی بکلینک های شماست. در این قسمت سایت ماز بر اساس الگوریتم های سئو به شما سه امتیاز میدهد.

  • PA یا اعتبار صفحات
  • DA یا اعتبار دامنه
  • Spam score یا امتیاز منفی

Da به شما نشان میدهد که به خوبی سئو سایت خود را انجام داده اید. سایت ماز از بین 0 تا 100 امتیازی به شما میدهد که نشان دهنده روند درست سئو سایت شماست. فاکتور هایی که سایت ماز بر اساس آن ها به شما امتیاز میدهد، سئو داخلی و خارجی شماست. 

تفاوت DA و PA چیست؟

DA یعنی اعتبار دامنه و PA به معنی اعتبار صفحه است. صفحات شما همیشه اعتباری مجزا از اعتبار دامنه دارند. به طور معمول صفحه اصلی شما بیشترین اعتبار صفحه را داراست. در سایت ماز میتوانید این امتیاز دهی را مشاهده کنید.

Da سایت دیجیکالا

 در این عکس تعداد لینک هایی که به دیجی کالا داده شده، Domain authority یا اعتبار دامنه و اسپم اسکور آن را مشاهده می کنید. عکس زیر هم مربوط به PA یا Page authority آن است که تفاوت آن با DA مشخص است. همین امر در سایر صفحات هم هست و هر صفحه امتیازی مجزا نسبت به دامنه دارد.

 

 

فاکتور های زیادی برای افزایش PA وجود دارد که در مقاله PA چیست می توانید مطالعه کنید.

قدرت دامنه

قدرت دامنه واژه ایست که بین بسیاری از وبمستر ها به جای domain authority استفاده میکنند. در اصل قدرت دامنه همان اعتباریست که در مورد آن بحث کردیم. این اصطلاحات گاها در بین سئو کار ها رواج دارد اما ترجمه درست برای Authorithy اعتبار است.

افزایش اعتبار دامنه سایت

برای افزایش Da سایت هنوز فاکتور ها و الگوریتم های تایید شده ای اعلام نشده است. اما سئو داخلی و خارجی باعث افزایش آن میشود. اگر از ابتدا شما به سئو داخلی سایت خود توجه کرده باشید و درست آن را انجام داده باشید باعث افزایش اعتبار سایت میشود اما شما از طریق سئو داخلی تا حدی میتوانید آن را افزایش دهید و بیش از آن باید به بک لینک ها و رپورتاژ ها بپردازید.

برای افزایش اعتبار دامنه سایت استفاده از بک لینک های مناسب بهترین روش شمرده میشود. برای انجام بک لینک همیشه پیشنهاد میشود تا از یک متخصص استفاده شود. در بک لینک ها یک خطا ممکن است ضرر های جبران ناپذیری را رقم بزند. از این رو بدون دانش کافی سراغ بک لینک ها و رپورتاژ ها نروید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بک لینک چیست را بخوانید.

برای رپورتاژ ها و بک لینک ها توجه کنید که از سایت هایی با Da بالا را انتخاب کنید. گرفتن بک لینک از وب سایت هایی با اعتبار کم بد نیست اما ارزش هزینه و زمان را ندارد و اگر وبسایتی با این شرایط به شما لینک داد آن را اتفاقی منفی نشمارید. به همین خاطر از وب سایت هایی که اعتبار بیشتری نسبت به شما دارند برای بک لینک و رپورتاژ استفاده کنید.

آیا همیشه گرفتن لینک از وب سایت هایی با اعتبار بالا درست است؟ خیر در زمان انجام رپورتاژ و بک لینک به Spam score یا امتیاز منفی سایت ها  هم دقت کنید. همانطور که یک وبسایت به شما اعتبار میدهد میتواند به شما امتیاز منفی هم بدهد. پس هنگام فعالیت در سئو خارجی سایت خود به همه نکات توجه کنید.

آیا Da در سئو تاثیر دارد؟

برای پاسخ سوال آیا اعتبار دامنه در سئو تاثیر دارد یک مثال میزنیم. شما برای استخدام در یک شرکت در زمان مصاحبه نامی از معرف خود میبرید. اگر معرف شما برای آن شرکت اعتباری داشته باشد به دلیل اعتماد به معرف شما به شما هم اعتماد میکنند و در صورتی که با وجود اعتماد به معرف شما سهل انگاری از او دیده باشند تصور میکنند شما هم همانند او این مشکل را دارید. اما نکته قابل توجه این است که فعالیت و تلاش خود را خواهید کرد و این فعالیت و استعداد شما مربوط به معرف شما نیست.

در سئو و گوگل هم به همین شکل است. زمانی که شما از وبسایتی لینکی دریافت میکنید آن وبسایت به شما اعتباری خواهد داد و در صورت داشتن Spam score، امتیاز منفی شما هم بالا خواهد رفت اما نکته مهم این است که گوگل فاکتور های مهمی را برای خود دارد و همیشه تلاش میکند تا تاثیر بک لینک ها را کمتر از پیش کند اما با این حال نمیتوان آن ها را بی تاثیر دانست. گوگل همیشه امتیاز Da را بی ارزش میداند.

اگر بی ارزش است پس چرا ارزش دارد؟ این امتیاز به شما نشان میدهد که به خوبی سئو خود را انجام میدهید و در مسیری درست قرار گرفته اید. سایت ماز یکی از معتبر ترین وبسایت ها در حوزه سئو است و قطعا تجربه خوبی در بهینه سازی دارد پس با توجه به فاکتور ها و الگوریتم های گوگل این امتیاز را به شما میدهد و آن را بروز رسانی میکند.

شما در هنگام فعالیت برای بهینه سازی سایت خود تمام وقت خود را برای اعتبار دامنه نگذارید. شما برای رسیدن به جایگاه های مناسب بیش از هرچیز باید به سئو داخلی و فنی یا تکنیکال خود اهمیت دهید. برای فعالیت در سئو خارجی نیاز به یک متخصص و یا آموزش های لازم دارید. مقالات ما در مورد سئو خارجی به شما کمک میکند تا از اشتباهات رایج در هنگام لینک سازی خودداری کنید.

بررسی اعتبار دامنه سایت

همانطور که گفته شد برای بررسی اعتبار سایت باید از سایت ماز استفاده کنید اما افزونه نصبی آن برای گوگل کروم یک انتخاب مناسب است تا بتوانید همه سایت ها را بررسی کنید بی آنکه به سایت ماز بروید. با وارد شدن در سایت ماز می توانید سایت خود را آنالیز کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=15349
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد DA چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.