0
0

اینستاگرام یا وبسایت؟

1361 بازدید
اینستاگرام یا وبسایت؟

برای قدم گذاشتن در دنیای دیجیتال سردرگمی های زیادی وجود دارد یکی از بزرگترین و ابتدایی ترین آن ها، تصمیم بین وب سایت و اینستاگرام است. به نظر شما کدامیک مناسب کسب و کار های نوپاست؟

مقایسه اینستاگرام و وب سایت

برای شروع فعالیت یک کسب و کار در دنیای دیجیتال اولین مسئله یافتن کلمه کلیدی اصلی و بازار هدف آن است. در حوزه ها و کسب و کارهای مختلف بازار هدف متفاوت است. برای مثال شاید یک کاربر برای خرید لباس از طریق اینستاگرام اقدام کند اما برای یافتن یک وبمستر و یا یافتن شرکت های صنعتی کاربران از وب استفاده میکنند. شما برای یافتن یک شرکت در حوزه پتروشیمی باید از طریق وب اقدام کنید.

مزایای اینستاگرام نسبت به سایت

مثبت: اینستاگرام یک فضای آماده برای شروع هست و بدون داشتن دانش لازم شما میتوانید یک صفحه برای ارائه محصولات خود داشته باشید. راه اندازی آن در چند ثانیه یا چند دقیقه امکان پذیر است و روند راه اندازی ساده ای دارد. شما میتوانید فقط در عرض چند دقیقه یک صفحه داشته و آن را مدیریت کنید و از همان ابتدا محتوا گذاری کنید.

مثبت: مورد بعدی هزینه راه اندازی اینستاگرام هست که شامل هیچ هزینه ای نمیشود. این نکته بسیار مهم است و میتواند به شما کمک شایانی کند. برای کسب و کار های نوپا و افرادی که به دنبال کسب درآمد هستند این مسئله حائز اهمیت است و در ابتدای راه میتوانند این هزینه هارا صرف موارد دیگر کنند.

مثبت: ارتباط بهتر با مخاطب در اینستاگرام صورت میگیرد. در اینستاگرام شما میتوانید هر روز با مخاطب به تعامل بپردازید و نظرات کاربران رو به اشتراک بگذارید. هر روز میتوانید با اشتراک گذاری ویدئو از خودتان در استوری ها و استفاده از لایو ها حس بهتری را به کاربران انتقال دهید. البته گوگل برای وب سایت های وردپرسی قابلیت استوری را فراهم کرده است.

معایب اینستاگرام نسبت به وبسایت

منفی: بزرگترین ایراد اینستاگرام نسبت به وبسایت، قوانین سخت گیرانه فیسبوک در اینستاگرام است که باعث بروز مشکلات زیادی میشود. بسیاری از پست ها توسط اینستاگرام به دلایل مختلف پاک میشوند و بسیاری از پیج ها به دلایلی که مشخص نیست و پشتیبانی اینستاگرام پاسخی نمیدهد از دسترس خارج میشوند. یکی از جالب ترین اتفاقاتی که افتاد پاک کردن عکس پیاز های قهوه ای توسط ربات های اینستاگرام بود که در فضای مجازی به سرعت پخش شد.

منفی: مسئله بعدی فضایست محدود که شما فقط میتوانید عکس یا ویدئو به اشتراک بگذارید و دسترسی و عدم دسترسی شما به اینستاگرام و سرور های آن بستگی دارد. امکان اتصال درگاه بانکی وجود ندارد و شما یک فضای کاملا محدود در اختیار دارید.

منفی: ما در ایران زندگی میکنیم کشوری که بسیاری از شبکه های اجتماعی محبوب در آن مسدود هستند و هرچند وقت یکبار زمزمه ها و شایعه هایی مبتنی بر فیلترینگ اینستاگرام به گوش میرسد. بسیاری با استرس فیلترینگ اینستاگرام به فعالیت خود ادامه میدهند و در صورت نداشتن وبسایت با فیلترینگ اینستاگرام کسب و کارشان تحت تاثیر قرار میگیرد.

مزایای وبسایت نسبت به اینستاگرام

مثبت: در ابتدای کار شما انتخاب میکنید از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده کنید یا اینکه وب سایت را توسط یک برنامه نویس به صورت اختصاصی طراحی کنید. در هردو حالت شما امکان این را دارید که قابلیت های مدنظر خود را به سایت اضافه کنید. موردی که در اینستاگرام امکان پذیر نیست.

مثبت: یکی از مهمترین قابلیت های داشتن وبسایت نسبت به اینستاگرام درگاه های بانکی و سبد خرید است که امکان خرید اینترنتی را میسر میکند. در صورتی که بسیاری از صفحات اینستاگرامی برای فروش محصول مجبور به ارسال کاربر به وبسایت هستند و از طریق اینستاگرام بازاریابی میکنند.

مثبت: اعتبار، مهمترین عامل افزایش فروش در کسب و کار ها که صفحات اینستاگرامی با این مشکل در ابتدای کار دست و پنجه نرم میکنند. اما در وبسایت ها این قضیه متفاوت است. وب سایت ها میتوانند با درخواست و دریافت نماد الکترونیکی به کاربران خود اطمینان خاطر دهند.

مثبت: یکی دیگر از مزایای وبسایت سئو است. سئو باعث میشود شما در گوگل دیده شوید و این یعنی ورود هزار کاربر به سایت شما از طریق جستجو در گوگل. اینستاگرام ایندکس کردن تصاویر را برای گوگل بلاک کرده است.

مطالعه مقاله سئو چیست؟

یک راه مناسب برای تشخیص فعالیت خود این است که کلمه کلیدی خود را در گوگل و اینستاگرام جستجو کنید و رقبای خود را ببینید تا با شیوه کار فضایی که انتخاب کرده اند آشنا شوید. شاید شما با تبلیغات در اینستاگرام بتوانید دیده شوید اما در سایت اینگونه نیست و دردسر های بیشتری دارد. بزرگترین مسیر پیش روی شما مسیر سئو است. سئو راهی پر پیچ و خم و دشوار است و برای رسیدن به قسمت های سرسبز مسیر باید مدت ها در جاده ای کویری به راه ادامه دهید.

با توجه به زمزمه های طرح صیانت داشتن یک وبسایت برای شما قطعا مفیدتر خواهد بود. هر زمان که اینستاگرام محدود یا ف.ی.ل.ت.ر شود شما وبسایتی برای ارتباط با مشتریان خود خواهید داشت. پس در حال حاضر اینستاگرام یا وبسایت مسئله ما نیست و با توجه به نگرشی که در کشور ما وجود دارد و همچنین محدودیت ها به شما توصیه میشود از وبسایت استفاده کنید.

تولید محتوا در این دو فضا را فراموش نکنید. برای اینستاگرام باید محتوا به صورت بصری باشد اما برای تولید محتوا در وب سایت ابتدا محتوای متنی و مرحله بعد محتوای بصری را در برنامه خود قرار دهید. هر وبسایت برای سئو نیاز به محتوای متنی دارد.

در آخر تصمیم با شماست. قطعا هزینه های وبسایت بیشتر و پیشرفت سخت تری دارد اما از نظر اطمینان و فعالیت فضای مناسب تری نسبت شبکه اجتماعی اینستاگرام است. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=14055
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اینستاگرام یا وبسایت؟

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.