0
0

ASO چیست؟

1322 بازدید
ASO چیست؟

با سئو آشنایی دارید؟ سئو به معنی بهنیه سازی موتور جستجو است اما ASO کمی متفاوت است و در بعضی از جزئیات شباهتی به سئو دارد. در حال  حاضر در ایران این تخصص آن طور که باید دیده نشده است. در ادامه با الگوریتم ها و فاکتور های گوگل و اپل برای فروشگاه های خود آشنا می شویم.

بهینه سازی اپلیکیشن چیست؟

app store optimization چیست؟ بهینه سازی اپلیکیشن یعنی مجموعه فعالیت هایی که شما انجام میدهید تا اپلیکیشن مورد نظر در جستجو های فروشگاه های اپلیکیشن در نتایج بهتر نمایش داده شود. اینکه ASO چیست در اولین لحظه ای که شما با آن آشنا میشوید در ذهن شما ایجاد میشود. برای مثال شما یک نرم افزار پیام رسان دارید و میخواهید آن را در گوگل پلی برای عموم قرار دهید. حال یک سری اقدامات را انجام میدهید تا کاربران در زمان جستجو واژه messenger نرم افزار شما را نتایج اولیه مشاهده و دانلود کنند.

بهینه سازی اپ استور

فاکتور های مهم در ASO

بهینه سازی فروشگاه های اپلیکیشن همانند بهینه سازی موتور جستجو فاکتور هایی دارد که باید آن ها رعایت شود. این فاکتور ها در بین دو اپ استور معروف یعنی گوگل پلی و اپ استور اپل تا حدی متفاوت است. در ادامه به این فاکتور ها خواهیم پرداخت.

کلمه کلیدی در ASO

همانطور که کلمه کلیدی در سئو اهمیت دارد در اینجا هم مهم است. استفاده از کلمه کلیدی تیتر اصلی و یا نام اپلیکیشن اهمیت بالایی دارد. در عکس بالا مشاهده میکنید که با جستجو واژه Messenger نرم افزار چت فیسبوک در ابتدا نمایش داده شده است. حتی نرم افزار دوم مسنجر فیسبوک نسخه لایت است. اگر توجه کنید بسیاری از اپلیکیشن ها پس از نام خود از کلمه کلیدی را وارد میکنند تا توسط اپ استور ها دیده شوند.

در مثال بالا نرم افزار Go SMS را میبینید که پس از نام خود از واژه Messenger استفاده کرده است. استفاده از کلیدواژه اصلی را فراموش نکنید.

استراتژی مناسب

استراتژی مناسب برای هر کسب و کاری مناسب و حیاتیست. استراتژی یکی از موارد مهم در سئو و افزایش ترافیک سایت است و همین مسئله در بهینه سازی فروشگاه های اینترنتی نیز صدق  میکند. داشتن استراتژی به شما کمک میکند بتوانید تبلیغات و بازاریابی مناسبی برای اپلیکیشن خود داشته باشید.

برند سازی

برای خود برند سازی مناسبی داشته باشید. برند سازی در ذهن کاربر اعتماد میسازد و تاثیر زیادی دارد. در یک آزمایش به کاربران بدون نمایش نام نوشابه، یک لیوان پپسی و یک لیوان کوکا کولا قرار دادند. کاربران قبل از اطلاع از نام پپسی را انتخاب کردند اما در زمانی که میدانستند کدام لیوان برای چه کمپانی ای است کوکا کولا را انتخاب میکردند. این است تاثیر برند سازی کوکا کولا در بین مردم است. در حالی که بسیاری در زمان ناآگاهی از نام برند پپسی را طعمی بهتر دانستند.

بهینه سازی اپلیکیشن در اپ استور اپل

بهینه سازی اپ استور اپل تفاوتی هایی با گوگل پلی دارد که هرچند جزئی اما مهم است. به این موارد و فاکتور ها توجه کنید. در سال 2019 اپل تحت بررسی بین المللی و تحقیقات ضد انحصاری قرار گرفت و در نهایت جزئیات مربوط به الگوریتم اپ استور خود را منتشر کرد. اپل 42 فاکتور را در نظر گرفته که مهمترین آنها تعداد دانلود، رفتار کاربران و ارتباط آن هاست.

نام نرم افزار در اپ استور

برای نرم افزار خود نامی درست انتخاب کنید. نام نرم افزار باعث اعتماد بین کاربران میشود و میتواند در ذهن کاربر ضبط شود. نام نرم افزار ها را فراموش نکنید. در اپ استور میتوانید از 30 کاراکتر استفاده کنید که میتوانید بعد از نام خود کلمه کلیدی اصلی را وارد کنید. استفاده از کلمه کیدی در نام نرم افزار از فاکتور های مهم است که در هر فروشگاه اپلیکیشنی مهم است. اگر تصویر دوم را مشاهده کنید که بعد از نام نرم افزار از واژه مسنجر استفاده شده است متوجه اهمیت کلمه کلیدی در نام نرم افزار میشوید.

تاثیر توضیحات در اپ استور

توضیحات را میتوان محل مناسبی برای معرفی نرم افزار و امکانات آن دانست. در توضیحات از کلمه کلیدی باید استفاده شود و امکانات به بهترین شکل ممکن نوشته شود. اگر قرار بر اولویت بندی باشد استفاده از کلمه کلیدی در توضیحات را میتوان اولویت دوم دانست. از این فرصت استفاده کنید. به صورت قابل توجهی اپل به کلمه کلیدی در این بخش اهمیت میدهد.

تاثیر فیلد کلمه کلیدی در بهینه سازی اپ استور

در این قسمت میتوانید صد کاراکتر را وارد کنید و اپل آن را به کاربران نمایش نمیدهد. پس میتوان به اندازه کافی کلمات کلیدی را در آن وارد کرد. در این قسمت سعی کنید کلمات کلیدی اصلی خود را وارد کنید.

پرداخت درون برنامه ای (تایید نشده)

پرداخت درون برنامه ای برای اپل سود مالی دارد و طبق تحقیقات نرم افزار هایی که پرداخت درون برنامه ای داشتند به نرم افزار هایی که تبلیغات داشته اند ترجیح داده شده اند. پرداخت های درون برنامه ای چه برای اپل و چه برای کاربران انتخاب بهتری است.

نمرات و نظردهی کاربران

نظرات و نمرات را نمی توان نادید گرفت. این بخش آنقدر اهمیت دارد که در نرم افزار ها و بازی ها از شما می خواهند تا نمره خوبی را به برنامه در صورت رضایت در اپ استور بدهید. اگر کاربران در زمان ارسال نظر برای شما از کلمه کلیدی استفاده کنند اتفاقی مثبت انجام داده اند. برای نظرات حساب ویژه ای باز کنید و از کاربران بخواهید نظر بدهند.

بروزرسانی نرم افزار و بازی

اگر دقت کنید بارها و بارها دیده ایم که نرم افزار هایی مانند واتس اپ و اینستاگرام بدون اینکه قابلیتی به خود اضافه کرده باشند بروز رسانی داده اند. علت بروزرسانی چیست؟ علت های مختلفی دارد که وجود باگ در نرم افزار میتوانید دلیلی بر این بروزرسانی ها باشد اما این بروزرسانی ها برای هر نرم افزاری مناسب است زیرا بروزرسانی بیشتر به شما کمک میکند در اپ استور ها بهتر دیده شوید. در بهینه سازی اپ استور ها سعی کنید به همه موارد دقت کنید.

دانلود ها و تعامل کاربران

تعداد دانلود نرم افزار شما و رشد روزانه شما تاثیر بسزایی در کسب جایگاه مناسب دارد و این امر موجب تعامل بهتر و بیشتر کاربر با سایت شما میشود. تعداد دفعات دانلود و تعامل کاربر شما را عرش خواهد برد. سعی کنید نصب نرم افزار شما به صورت ارگانیک باشد تا تاثیر خود را بر روی اپ استور بگذارد.

بهنیه سازی اپلیکیشن در گوگل پلی

در بهینه سازی گوگل پلی یا ASO در گوگل پلی تفاوت هایی با اپ استور اپل است که این تفاوت ها ناچیز اما مهم هستند که برای فعالیت در هرکدام از اپ استور ها باید این نکات را دانست. در ادامه با فاکتور ها و الگوریتم های گوگل برای فروشگاه خود آشنا می شویم.

بهینه سازی نام نرم افزار در گوگل

در تفاوت با اپل، گوگل 50 کاراکتر را برای قسمت نام گذاری در نظر گرفته است. در این قسمت استفاده از کلمه کلیدی میتواند تاثیر زیادی در دریافت جایگاه نرم افزار داشته باشد. بکارگیری کلمه کلیدی و یا نوع فعالیت در ادامه اسم نرم افزار برای رشد شما در فروشگاه گوگل توصیه میشود. همانطور که اشاره شد نام نرم افزار باید به گونه ای باشد که در خاطر افراد بماند و در کاربران حس اعتماد را ایجاد کند.

نقش توضیحات در گوگل پلی

گوگل به شما اجازه میدهد که در مورد نرم افزار خود توضیحاتی را ارئه دهید. در این توضیحات باید کاربر را به دانلود و نصب نرم افزار مجاب کنید اما نکته مهم این است که در این قسمت استفاده از کلمه کلیدی را نباید فراموش کرد. قسمت توضیحات در گوگل پلی یکی از مهمترین مکان ها برای استفاده از کلمات کلیدی شماست.

بک لینک

بک لینک برای بهینه سازی اپلیکیشن ها هم حتی مفید هست. در این مورد ASO و SEO باهم در شباهت هستند. اگر بک لینک ها را نمیشناسید در مقاله بک لینک در مورد آن توضیح داده ایم. با اینکه مقاله نام برده برای سئو است اما در این حوزه هم به همان شکل باید به آن نگاه کرد. برای نرم افزار خود لینک سازی کنید و دقیقا تمام موارد سئو آن که طبیعی باشد را رعایت کنید.

عملکرد صفحه شما در گوگل پلی

عملکرد صفحه شما یعنی میزان دانلود و تعامل کاربران نسبت به بازدید از صفحه شما که نرخ تعامل کاربران را نمایش میدهد. بسیاری از موارد نظیر محلی سازی نرم افزار، استفاده از زبان های مختلف، سرعت دانلود کاربران در دیدار اول صفحه شما در کسب جایگاه مناسب تاثیر گذار است.

ASO در دیجیتال مارگتینگ

بهینه سازی اپلیکیشن در ایران رشد خوبی نداشته بدین منظور شما میتوانید یک تخصص مناسب را فرا گیرید. امروزه بسیاری از کسب و کار ها به سمت داشتن نرم افزار اندرویدی و IOS ای میروند که این دانش میتواند به رشد کسب و کار ها در دیجیتال مارکتینگ کمک کند. 

در بهینه سازی اپ استور و بهینه سازی گوگل پلی فاکتور های گفته شده مهم و اساسی است اما توجه زیادی به نظرات، امتیازات و بروزرسانی ها داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل رضایت کاربر را جلب کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=15265
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ASO چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.