0
0

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست؟

208 بازدید
ویرایشگر گوتنبرگ

سال هاست که وردپرس به عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا فعالیت میکند. در این سال ها امکانات و بخش های زیادی به وردپرس اضافه شده است که در آخرین تغییرات بزرگ آن ارائه ویرایشگر جدید وردپرس وجود داشت. در این مقاله نگاهی به گوتنبرگ ویرایش گر جدید وردپرس انداخته ایم.

ویرایشگر بلوک وردپرس

ویرایشگر جدید وردپرس را با نام گوتنبرگ یا ویرایشگر بلوک میشناسیم اما چرا باید از آن استفاده کرد و آیا تاثیری بر سئو دارد یا خیر؟ گوتنبرگ پس از آن منتشر شد که صفحه ساز های قدرتمندی مانند المنتور و ویژوال کامپوزر در بین کاربران محبوب شدند. البته همچنان تفاوت زیادی بین این صفحه ساز ها و صفحه ساز گوتنبرگ وجود دارد. وردپرس در حال حاضر در ابتدای راه قرار دارد و نمیتوان گوتنبرگ را ویرایشگری کامل برای سایت دانست.

از این صفحه ساز نمیتوان برای ساخت سایت استفاده کرد. پیشتر المنتور و سایر صفحه ساز ها هم به همین شکل بودند اما امروزه با بروزرسانی ها و پیشرفت ها المنتور را یک سایت ساز مینامند. اما ویرایشگر بلوک تنها برای ساخت صفحات و مقالات کاربردی است و امکانات خوبی را شامل میشود. مقالات سایت آکادمی پاراگراف هم با همین ویرایشگر نوشته شده است.

ویرایشگر گوتنبرگ یا کلاسیک؟

پیش از این وردپرس از ویرایشگر کلاسیک استفاده میکرد. این ویرایشگر همانند ورد است قابلیت نوشتن مقاله با امکانات محدود را دارا بود و میتوانستید با افزونه TinyMCE امکاناتی بیشتر به آن اضافه کنید. اما ویرایشگر بلوک وردپرس به صورت بلوک های محتوا به شما اجازه میدهد بتوانید با دستی باز تر المان ها را در صفحات قرار دهید. گوتنبرگ به شما اجازه میدهد که ویرایشگر کلاسیک را به عنوان یک المان در بلوک های خود استفاده کنید.

با نصب افزونه TinyMCE همچنان میتوانید امکانات بیشتری را به ویرایشگر کلاسیک خود اضافه کنید تا مقاله ای بهتر در ویرایشگر بلوک وردپرس بنویسید. ویرایشگر کلاسیک در گوتنبرگ با نام پاراگراف کلاسیک موجود است.

تفاوت ویرایشگر بلوک و کلاسیک

تفاوت ویرایشگر گوتنبرگ و کلاسیک به نوع نوشتار آن ها محدود نمی شود. المان هایی موجود در آن به شما اجازه می دهد که بتوانید صفحات جذاب تر و مقالاتی با امکانات بهتر بنویسید. در نسخه های اخیر المان ها یا بلوک های خوبی به آن اضافه شده است.

یکی از قابلیت های خوب این ویرایشگر این است که تعدادی از افزونه ها بلوک های اختصاصی ارائه داده اند که افزونه که می توان به رنک مث اشاره کرد.

آموزش ویرایشگر وردپرس گوتنبرگ

ویرایگر بلوک یا gutenberg از بلوک هایی تشکیل شده است که می توان از طریق آن المان های محتوایی متفاوتی را در صفحه خود قرار دهید. وردپرس پس از نسخه 5.8 تمرکز بیشتری بر روی آن گذاشت و در نسخه 5.9 نشان داد که دیگر باید از این ویرایشگر استفاده کرد. در تمام بروزرسانی ها المان ها و بلوک های خوبی به آن اضافه می شود.

فعال سازی ویرایشگر گوتنبرگ (ویرایشگر بلوک)

برای فعال سازی به تنظیمات > نوشتن بروید. سپس گزینه ویرایشگر پیش فرض برای همه کاربران را به ویرایش گر بلوک تغییر دهید.

فعال سازی ویرایشگر بلوک (گوتنبرگ)

در صورتی که اجازه تغییر ویرایشگر به کاربران را دهید می توانند، به انتخاب خود با ویرایشگر کلاسیک یا بلوک فعالیت کنند. 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=15534
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.