0
0

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست؟

1363 بازدید
ویرایشگر گوتنبرگ

سال هاست که وردپرس به عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا فعالیت می کند. در این سال ها امکانات و بخش های زیادی به وردپرس اضافه شده است که در آخرین تغییرات بزرگ آن یک ویرایشگر جدید را معرفی کرد. در این مقاله نگاهی به ویرایشگر گوتنبرگ، ویرایش گر جدید وردپرس انداخته ایم.

ویرایشگر بلوک وردپرس

ویرایشگر جدید وردپرس را با نام گوتنبرگ یا ویرایشگر بلوک می شناسیم اما چرا باید از آن استفاده کرد و آیا تاثیری بر سئو دارد یا خیر؟ گوتنبرگ پس از آن منتشر شد که صفحه سازهای قدرتمندی مانند المنتور و ویژوال کامپوزر در بین کاربران محبوب شدند. پیش از این وردپرس از ویرایش گر کلاسیک استفاده می کرد اما با محبوبیت زیادی که المنتور و ویژوال کامپوزر بدست آوردند وردپرس نیز برای رقابت با آن ها وارد میدان شد.

در ابتدا کوتنبرگ به عنوان یک ویرایشگر برای مقالات معرفی شد که تفاوت زیادی با المنتور داشت. المنتور یک صفحه ساز قدرتمند است و باید بدانید تفاوتی بین صفحه ساز و ویرایشگر وجود دارد. با بروزرسانی های وردپرس گوتنبرگ از یک ویرایشگر به یک صفحه ساز تبدیل شده است. گرچه همچنان تفاوت زیادی با المنتور دارد اما قابلیت های خوب آن حداقل برای نوشتن مقالات بسیار کاربردی است.

از این صفحه ساز نمیتوان برای ساخت سایت استفاده کرد. پیشتر المنتور و سایر صفحه ساز ها هم به همین شکل بودند اما امروزه با بروزرسانی ها و پیشرفت ها المنتور را یک سایت ساز می نامند. اما ویرایشگر بلوک تنها برای ساخت صفحات و مقالات کاربردی است و امکانات خوبی را شامل می شود. مقالات سایت آکادمی پاراگراف هم با همین ویرایشگر نوشته شده است.

ویرایشگر گوتنبرگ یا کلاسیک؟

پیش از این وردپرس از ویرایشگر کلاسیک استفاده می کرد. این ویرایشگر همانند ورد است قابلیت نوشتن مقاله با امکانات محدود را دارا بود و می توانستید با افزونه TinyMCE امکاناتی بیشتر به آن اضافه کنید. اما ویرایشگر بلوک وردپرس به صورت بلوک های محتوا به شما اجازه می دهد بتوانید با دستی باز تر المان ها را در صفحات قرار دهید. گوتنبرگ به شما اجازه می دهد که ویرایشگر کلاسیک را به عنوان یک المان در بلوک های خود استفاده کنید. 

با نصب افزونه TinyMCE همچنان می توانید امکانات بیشتری را به ویرایشگر گوتنبرگ و بلوک کلاسیک خود اضافه کنید تا مقاله ای بهتر در ویرایشگر بلوک وردپرس بنویسید. ویرایشگر کلاسیک در گوتنبرگ با نام پاراگراف کلاسیک موجود است.

تفاوت ویرایشگر بلوک و کلاسیک

تفاوت ویرایشگر گوتنبرگ و کلاسیک به نوع نوشتار آن ها محدود نمی شود. المان هایی موجود در آن به شما اجازه می دهد که بتوانید صفحات جذاب تر و مقالاتی با امکانات بهتر بنویسید. در نسخه های اخیر المان ها یا بلوک های خوبی به آن اضافه شده است.

یکی از قابلیت های خوب این ویرایشگر این است که تعدادی از افزونه ها بلوک های اختصاصی ارائه داده اند که افزونه که می توان به رنک مث اشاره کرد.

افزودن بلوک های بیشتر به ویرایشگر گوتنبرگ یا ویرایشگر بلوک

همانطور که می دانید افزونه گوتنبرگ بلوک های متعددی را دارد تا شما بتوانید صفحه خود را بهتر ویرایش کنید. با نصب افزونه های مختلف بلوک های دیگری به گوتنبرگ اضافه می شود. حتی با نصب افزونه هایی مانند رنک مث نیز بلوک های خاصی اضافه می شود.

افزونه هایی که با نصب آن ها می توانید بلوک های بیشتری را در اختیار داشته باشید را در مقاله بهترین افزونه های گوتنبرگ معرفی کرده ایم.

آموزش ویرایشگر وردپرس گوتنبرگ

ویرایگر بلوک یا gutenberg از بلوک هایی تشکیل شده است که می توان از طریق آن المان های محتوایی متفاوتی را در صفحه خود قرار دهید. وردپرس پس از نسخه 5.8 تمرکز بیشتری بر روی آن گذاشت و در نسخه 5.9 نشان داد که دیگر باید از این ویرایشگر استفاده کرد. در تمام بروزرسانی ها المان ها و بلوک های خوبی به آن اضافه می شود.

فعال سازی ویرایشگر گوتنبرگ (ویرایشگر بلوک)

برای فعال سازی به تنظیمات > نوشتن بروید. سپس گزینه ویرایشگر پیش فرض برای همه کاربران را به ویرایش گر بلوک تغییر دهید.

فعال سازی ویرایشگر بلوک (گوتنبرگ)

در صورتی که اجازه تغییر ویرایشگر به کاربران را دهید می توانند، به انتخاب خود با ویرایشگر کلاسیک یا بلوک فعالیت کنند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=15534
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.